Author: revistaesigurise

Ndikimi i Tërheqjes pa Planifikim Në vitin 1961, Presidenti John F. Kennedy shprehu një thënie të famshme për fiaskonë e Gjirit të Derrave: “Fitorja ka 100 baballarë dhe disfata është jetim”. Ky citim vërtetohet sërish me tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani, e cila u shpall nga Presidenti Joe Biden javën e kaluar. Megjithëse ai e prezantoi këtë si një sukses dhe vlerësoi vrarjen e liderit të Al-Kaedës, Ayman al-Zawahiri, realiteti është se tërheqja nga Afganistani do te jete nje humbje për SHBA-në dhe për popullin Afgan. Lufta e SHBA-së në Afganistan nisi në vitin 2001 si përgjigje ndaj sulmeve…

Read More

Fati i dy pilotëve që u nxorrën nga avioni i rrëzuar është i paqartë. Turqia kishte kundërshtuar javën e kaluar se Rusia po bombardonte rebelët turkmenë në Siri. Turqia tha se kishte rrëzuar një avion luftarak rus pasi hyri në hapësirën ajrore turke, një incident që kupton një nga shqetësimet kryesore të ngritura lidhur me ndërhyrjen ushtarake të Rusisë në luftën civile të Sirisë. Detajet e incidentit janë ende të turbullta, megjithëse si zyrtarët turq, ashtu edhe ata rusë janë dakord se një luftëtar rus Su-24 u qëllua me të vërtetë mbi malet Turkmen në veriperëndim të Sirisë, pranë kufirit turk. New…

Read More

Agresioni rus ndaj Ukrainës, tërhoqi menjëherë vëmendjen e mbarë botës, për vetë precedentin që krijoi dhe potencialin për t’u përshkallëzuar deri në përmasa globale, e përdorim edhe të armëve bërthamore. Mbulimi i jashtëzakonshëm mediatik, evidentoi mobilizimin total të Ukrainës, në aspektin e përballjes në front me trupat ruse, por edhe të menaxhimit të sfidave përkatëse politike, diplomatike, ekonomike, të rikrijimit të stoqeve të armëve e municioneve (rezervave në përgjithësi) të ndihmës ndaj popullsisë civile, etj. Në mënyrë të posaçme, prania e menjëhershme, në vatrat e goditura, e trupave të emergjencave civile, të mirë pajisura, që ndeshen me zjarret, nxjerrin njerëzit…

Read More

Që nga koha kur mori detyrën më 20 janar, Presidenti Donald Trump ka nënshkruar shumë fatkeqësi dhe urdhra të diskutueshëm, por asnjë prej tyre nuk ka kaluar nëpër teknologji mjaftë në atë mënyrë që ligji që heq mbrojtjen e privatësisë në internet ka. Në mes të bisedimeve rreth përgjimit të telave dhe pushtimit të privatësisë, ky ligj ka hequr në mënyrë të drejtpërdrejtë kufizimet e Komisionit Federal të Komunikimit (FCC) për ofruesit e shërbimeve të internetit (ISP) duke u lejuar atyre të shesin të dhënat e konsumatorit për shembull gjeo-vendndodhjen, historinë e shfletuesit, Dhe të dhëna të tjera personale për…

Read More

Administrata e Sigurisë së Transportit ka paraqitur një kornizë të re për të mbrojtur objektivat e butë në aeroporte, si dhe konsideron ndalimin e elektronikës në fluturimet nga Evropa. Administrata e Sigurisë së Transportit ka paraqitur një kornizë të re kombëtare për të përmirësuar sigurinë në hapësirat publike, veçanërisht në zonat e vendosura jashtë pikat e kontrollit të kontrollit të sigurisë. Ndryshimet e reja vijnë në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj shqetësimeve në rritje rreth të ashtuquajturave incidente të buta të synuara pas sulmeve vdekjeprurëse të aeroportit në Bruksel dhe Stamboll vitin e kaluar. Në një deklaratë, TSA tha se këto…

Read More

Pajisja për ndihmë robotike (RAD), një inovator në inteligjencën artificiale dhe robotikë, njoftoi sot se e ka quajtur Matt Klock si nënkryetar të shitjeve për operacionet e saj me bazë në SHBA. Devices robotik Asistencës (RAD), një novator në inteligjencën artificiale dhe robotikë, njoftoi sot se ka emëruar Matt Klock si Vice President i Sales për operacionet e saj me bazë në SHBA. Klock është përgjegjës për zhvillimin dhe ekzekutimin e strategjive të zhvillimit të biznesit të RAD dhe do të ofrojë udhëheqje të aftë të shitjeve për zgjidhjet e RAD dhe ekipin në rritje të shitjeve. Klock do të jetë…

Read More

Ekspertët e sigurisë kibernetike presin që do të ketë më shumë njerëz që do të bien viktimë e sulmit kibernetik mbarëbotëror që goditi të premten. Një sulm global i papërmbajtur i ransomware që goditi së paku 100,000 organizata në 150 vende pritet të përhapet në mijëra kompjutera sa më shumë njerëz të kthehen në punë të hënën dhe të identifikohen për herë të parë që nga fillimi i sulmit masiv në internet. Sulmi, që besohet të ketë filluar të premten, është sulmi më i madh në internet, i përhapur ndonjëherë në të gjithë botën dhe nxiti panik pasi i dha…

Read More

Disa spitale britanike thonë se po përjetojnë probleme të mëdha kompjuterike si rezultat i një shkeljeje në sigurinë kibernetike. Spitalet në Mbretërinë e Bashkuar kanë të bëjnë me problemet e mëdha kompjuterike dhe telefonat e rrënuar si rezultat i një sulmi të dukshëm kibernetik të premten, më 12 maj. Spitalet në Londër, në veriperëndim të Anglisë dhe në pjesë të tjera të vendit po raportojnë probleme me sistemet e tyre kompjuterike dhe u kanë kërkuar pacientëve që të shmangin spitalet, nëse nuk është një emergjencë. NHS Merseyside ka tweeted se ata janë goditur nga një sulm i dyshuar kibernetik dhe…

Read More

Është koha për të marrë zotimin për të përmirësuar shprehitë tuaja të fjalëkalimeve E enjte, 4 maj th, është Dita Botërore Fjalëkalimi. Një ditë reflektimi dixhital për të parë nëse zakonet e tua të fjalëkalimit janë në të vërtetë duke siguruar informacionin që përdor fjalëkalimin për të ruajtur. Në shumicën e rasteve, përdoruesit e fjalëkalimeve besojnë se po bëjnë më të mirën për të përmirësuar sigurinë e informacionit dhe llogarive të tyre, por më shpesh sesa jo, ata po përdorin këshilla dhe truket që aktualisht krijojnë dobësi për llogaritë e tyre. Le të shohim se ku qëndroni me fjalëkalimin tuaj, a mund të…

Read More

Mos e redaktoni atë Google Doc, të paktën jo sot. Nëse dikush ju fton të redaktoni një skedar në Google Docs, kujdesuni ta hapni atë pasi mund të jetë një skemë e sofistikuar e phishing për të marrë kredencialet tuaja. Siç është detajuar në shumë faqe që nga sulmi i nisur në pasditen e 3 majit, sulmi dërgon shënjestra me një ftesë me email nga dikush që mund t’i njohë, i çon në një ekran të vërtetë identifikimi të Google dhe më pas i pyet ata që të “vazhdojnë me Google Docs”. Por kjo i jep leje një aplikacioni të palës…

Read More